Pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem

12.11.2014

Instytut Psychologii Zdrowia PTP na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości realizuje w ramach Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (OPOPP) projekt skierowany do mieszkańców woj. mazowieckiego. Zadanie współfinansowano ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Instytut Psychologii Zdrowia PTP od 2009 roku prowadzi OPOPP i pomaga osobom pokrzywdzonym przestępstwem przeciwko życiu lub zdrowiu, które nie są w stanie same przebrnąć przez procedury sądowe, a także potrzebują wsparcia psychologicznego, aby powrócić do pełni życia zawodowego, osobistego i społecznego.

W ramach tego projektu (termin realizacji do 31 grudnia 2014 roku) prowadzone są następujące zadania:

  • bezpłatna pomoc prawna;
  • bezpłatna pomoc psychologiczna;
  • pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych, wyrobów medycznych, w tym przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, jeżeli jest to niezbędnie procesie leczniczym doznanego uszczerbku na zdrowiu wynikającego z przestępstwa lub jego następstw;
  • pokrywanie kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zawodową także na zasadach indywidualnego kształcenia, odpowiednio do wieku i potrzeb edukacyjnych osób uprawnionych;
  • pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielenia schronienia;
  • finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny, do którego osoba uprawniona posiada tytuł prawny a lokal mieszkalny nie jest użytkowany przez inne osoby;
  • finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw wymienionych w punktach powyższych;
  • pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych.

Z pomocy mogą korzystać osoby pokrzywdzone przestępstwem (w wyniku uszkodzenia ciała, bójki lub pobicia, wypadku komunikacyjnego, gróźb karalnych, gwałtu/wykorzystania seksualnego, przemocy w rodzinie, niealimentacji, kradzieży, rozboju, oszustwa, uszkodzenia mienia i innych) oraz członkowie rodziny osoby pokrzywdzonej.

Zapraszamy do Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Warszawie przy ul. Korotyńskiego 13. Ośrodek jest czynny w godz. 9.oo-19.oo w dni powszednie, przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się na spotkanie ze specjalistą, tel. 22-824-25-01.

Zapraszamy również do Filii Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Filia OPOPP mieści się w budynku Kuźni Artystycznej przy ul. Daszyńskiego 5. przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się na spotkanie ze specjalistą tel . 731 303 660 czynny w dni powszednie 9.oo-19.oo.

Telefoniczna Poradnia Prawna i Psychologiczna dla Pokrzywdzonych Przestępstwem 22 668-70-00 (dni powszednie 12.oo-18.oo; soboty, niedziele i święta 12.00 – 22.00).

Poradnia e-mail dla Pokrzywdzonych Przestępstwem:

Jednocześnie zachęcamy przedstawicieli instytucji i organizacji pomocowych do kierowania osób pokrzywdzonych przestępstwem – mieszkańców woj. mazowieckiego – do naszej placówki oraz filii.

Więcej informacji na stronie http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/opopp.

Współfinansowano ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej