Jak powinna wyglądać kobieta według kontrolującego partnera?

24.11.2023

Avon startuje z nową kampanią edukacyjną na 16 Dni Przeciwko Przemocy i uaktualnia pierwszą antyprzemocową aplikację w Polsce – Avon Alert.

Przemoc domowa to nie tylko napaść fizyczna czy siniaki. To także pozornie niewinne komentarze: „Mówiłem Ci, nie lubię, kiedy się malujesz”, Czerwona szminka? Za kogo Ty się uważasz?”, „Dlaczego perfumujesz się do pracy? Na kim chcesz zrobić wrażenie?”, które dla wielu wciąż pozostają niezauważone. Dlatego też, pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Avon prezentuje nową kampanię edukacyjną na temat toksycznych relacji w ramach 16 Dni Przeciwko Przemocy. Ponadto, marka uaktualnia pierwszą antyprzemocową aplikację w Polsce – Avon Alert. Od 25 listopada będzie ona dostępna do pobrania na telefon i poszerzona o dodatkowe wersje językowe, tak, by jeszcze więcej osób mogło z niej skorzystać.

Nowa wersja aplikacji, została wzbogacona o obsługę języka angielskiego i ukraińskiego. Będzie dostępna do pobrania już w listopadzie w sklepach Google Play i App Store. Dzięki temu, niezależnie od miejsca, więcej osób będzie miało dostęp do wsparcia na wyciągnięcie ręki.

   

Nowe badania, przeprowadzone przez Avon ujawniają, że co piąta Polka w wieku 18 – 32 lat twierdzi, że ich partner miał kontrolę nad ich wyglądem, a aż 54 proc. respondentek było świadkami tego, jak mężczyźni wpływali na make-up ich koleżanek czy mam. Co więcej, 12 proc. badanych przyznała, że w pewnych momentach obawiała się o swoje bezpieczeństwo z powodu zachowania mężczyzn, a co szósta z nich wykorzystywała kolorowe kosmetyki, by zamaskować ślady przemocy domowej. To alarmujące dane, które pokazują, że makijaż, który od lat uważany jest formę wyrażania siebie, dla niektórych staje się narzędziem do stosowania przemocy w związku i ukrywania trudnych doświadczeń.

Jednak jeszcze bardziej niepokojące jest to, że co czwarta osoba biorąca udział w badaniu, przyznała, że mimo bycia świadkiem sytuacji, w której partner wpływał na decyzje dotyczące wyglądu przyjaciółki lub rodziny, nie podjęła żadnych działań. Wynikało to głównie z tego, iż nie wiedzieli, że takie zachowanie jest rodzajem przemocy (24 proc.) oraz co powiedzieć, by pomóc (22 proc.).

W odpowiedzi na te wyzwania, Avon, w ramach swojej kampanii na 16 Dni Przeciwko Przemocy, która uzyskała honorowy patronat Prezydenta m.st. Warszawy, stworzył globalne video i serię grafik przedstawiających „look według kontrolującego partnera”. Materiały, które pojawią się w katalogach oraz na kanałach społecznościowych marki, mają zwracać uwagę na to, że kontrola nad wizerunkiem to nie tylko przejaw męskiej dominacji czy manipulacji w związku, ale także rodzaj przemocy domowej. By się od niej uwolnić, należy sięgnąć po pomoc specjalistów. Dlatego kolejnym elementem działań firmy, jest aktualizacja pierwszej antyprzemocowej aplikacji w Polsce – Avon Alert, która została stworzona w 2019 roku we współpracy z Fundacją Feminoteka.

Darmowa pomoc na wyciągnięcie ręki

Dzięki Avon Alert, osoba doświadczająca przemocy może w dyskretny sposób wezwać pomoc, skorzystać z bezpiecznej linii telefonicznej dla kobiet lub skonsultować się z psychologiem bądź prawnikiem przez całodobowy czat. Świadkowie przemocy w aplikacji dowiedzą się, jak reagować na niepokojące sytuacje i jak w dyskretny sposób mogą pomóc, gdy zobaczą lub usłyszą coś niepokojącego w swoim otoczeniu. W aplikacji znajduje się także lista domów tymczasowych, w których można szukać schronienia oraz informacje na temat rodzajów przemocy, jej skutków czy konsekwencji. To wszystko umożliwia lepsze zrozumienie problemu, z którym muszą się mierzyć osoby doświadczające agresji ze strony najbliższych. Avon Alert jest nie tylko źródłem wiedzy, ale również wsparcia, które pomaga podejść do trudnych sytuacji z większą pewnością siebie. Do tej pory skorzystało z niej już prawie 55 tys. użytkowników.

Więcej informacji na temat aplikacji i kampanii Avon Kontra Przemoc znajduje się na stronie:
www.AvonKontraPrzemoc.pl oraz www.avon.pl.

Informacje o Avon Kontra Przemoc

Misją Avon jest tworzenie lepszego świata dla kobiet. Świata wolnego od strachu i przemocy. W 2008 roku w Polsce firma zainicjowała kampanię Avon Kontra Przemoc. Działania podejmowane w ramach kampanii skupiają się na wspieraniu świadomości społecznej wokół tematu przemocy, edukacji oraz rozwoju i wdrażaniu programów prewencyjnych oraz pomocy bezpośredniej. Fundusze na realizację kampanii pozyskiwane są ze sprzedaży produktów Avon z Symbolem Nieskończoności. Dzięki środkom, które firma zebrała w ramach kampanii Avon Kontra Przemoc, m. in. ponad 40 tys. osób skorzystało z pomocy Niebieskiej Linii. W 2019 roku Avon we współpracy z fundacją Feminoteka uruchomił pierwszą w Polsce aplikację przeciwprzemocową Avon Alert dla osób doświadczających przemocy i ich otoczenia. Rozpoznawalną inicjatywą kampanii jest coroczny bieg „Avon Kontra Przemoc” w podwarszawskim Garwolinie, który wpisał się na stałe w kalendarz miłośników biegania. Więcej informacji na stronie www.AvonKontraPrzemoc.pl. Kampanię Avon Kontra Przemoc można wesprzeć kupując produkty z Symbolem Nieskończoności dostępne u Konsultantek Avon oraz na www.avon.pl.