Fakty i mity na temat przemocy
MIT: Przemoc w rodzinie to prywatna sprawa, nikt nie powinien wtrącać się w prywatne sprawy rodziny.
FAKT: Niekontrolowana agresja może prowadzić do eskalacji przemocy. Żadnej sytuacji, w której może dojść do utraty zdrowia lub życia, nie można traktować jako kwestii prywatnej.
MIT: Przemoc zdarza się tylko w rodzinach z marginesu społecznego
FAKT: Przemoc w rodzinie może dotyczyć każdego. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej, wykształcenia czy grupy społecznej.
MIT: Nie donosi się na rodzinę/znajomych/sąsiadów na policję.
FAKT: Przemoc domowa nie jest tylko sprawą rodzinną, jest przestępstwem ściganym z urzędu. Policja jest powołana do ochrony bezpieczeństwa osób, zapobiegania popełnianiu przestępstw i ścigania sprawców przestępstw.
MIT: To był jednorazowy incydent, który sie nie powtórzy.
FAKT: Przemoc domowa rzadko jest jednorazowym incydentem. Jeżeli nie zostaną podjęte stanowcze działania wobec sprawcy – przemoc z dużym prawdopodobieństwem powtórzy się.
MIT: Gdyby ofiara naprawdę cierpiała to odeszłaby od sprawcy.
FAKT: Strach, zależność finansowa, brak innych możliwości zamieszkania, obawa przed „pozbawieniem dzieci ojca”, brak pracy – to tylko niektóre z czynnikoów powstrzymujących kobiety od odejścia od sprawcy.
MIT: Alkohol jest główną przyczyną przemocy w rodzinie.
FAKT: Alkoholizm nie jest przyczyną przemocy. Wielu mężczyzn jest agresywnych w stosunku do partnerki, kiedy są trzeźwi. Są tacy, którzy biją tylko pod wpływem alkoholu, ale i tacy, którzy biją tylko, gdy są trzeźwi.
MIT: Dla dobra dzieci kobieta powinna poświęcić swoje szczęście i „ratować” małżeństwo.
FAKT: Badania pokazują, iż emocjonalne i fizyczne zdrowie dzieci polepsza się, kiedy są odizolowane od sprawcy. Wiele kobiet opuszcza związek oparty na przemocy, mając na względzie bardziej ochronę dzieci niż siebie.