Dzień 11 – Tylko w czterech ścianach…

23.12.2014

Jestem mężatką od 3 lat. Wzięliśmy ślub po 4 latach znajomości, byłam zakochana i wpatrzona w mojego męża. Kiedy przeprowadzaliśmy się na wieś myślałam, że spełnią się moje marzenia. Jednak mąż coraz częściej się denerwował, robił awantury, tak jakbym to ja ponosiła winę za jego problemy w pracy. Na początku myślałam, że to normalne, że wkrótce minie. Oboje byliśmy zapracowani, dużo stresu, kredyt. Kiedy mąż zaczął nadużywać alkoholu, było jeszcze gorzej. Zauważyłam, że zaczęłam bać się wracać do domu nie wiedząc, co zastanę. Zdarzało się, że mnie popychał, bił, nie pozwalał wyjść z pokoju. Oczywiście wszystko to działo się w czterech ścianach. Na zewnątrz, wśród znajomych i rodziny wyglądaliśmy na wspaniałą, wspierającą się parę. Mąż okazywał mi zainteresowanie, był szarmancki, mówił, że wspólnie znajdziemy rozwiązanie naszych problemów. Pomogła mi moja szefowa z pracy, bo widziała jak bardzo się bałam. To ona zadzwoniła do Niebieskiej Linii, przekazała mi, co mogę zrobić i umówiłam się na spotkanie.

CO MI DAŁ KONTAKT Z POGOTOWIEM „NIEBIESKA LINIA”?

W Niebieskiej Linii w końcu poczułam się zrozumiana. Nikt nie próbował tłumaczyć zachowań mojego męża stresującą sytuacją w pracy i nikt nie zapewniał mnie, że on się zmieni i wszystko się ułoży. Dostałam wsparcie, jakiego potrzebowałam, żeby stanąć na nogi. Nauczyłam się dostrzegać swoje emocje i przestałam się tak bardzo bać, bo wiem już, co mam robić. Dzięki konsultacjom prawnym dowiedziałam się, jakie mam możliwości, a to pokazało mi, że część gróźb mojego męża dotyczących naszego domu i sytuacji finansowej są bezpodstawne. To dało mi siłę do działania.

CO BYM POWIEDZIAŁA INNYM KOBIETOM W PODOBNEJ SYTUACJI DO MOJEJ?

Nikt nie ma prawa stosować przemocy, mimo to wiem, jak trudno jest się temu przeciwstawić, zwłaszcza czując bezradność i strach. Ale wiem też, że warto zgłosić się po pomoc i zacząć mówić o problemie, przede wszystkim po to, żeby dostać wsparcie i móc zobaczyć, jakie ma się możliwości.

 

POMOC W NIEBIESKIEJ LINII

Poradnia Telefoniczna Niebieskiej Linii: 22 668-70-00 (dni powszednie: 12.00-18.00; soboty, niedziele i święta: 12.00-22.00)

Poradnia internetowa: poradnia@niebieskalinia.pl

Zapisy na konsultacje: Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” IPZ, ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa | sekretariat: 22 824 25 01

 

Artykuł źródłowy: http://www.niebieskalinia.pl/edukacja/materialy-edukacyjne/artykuly/5358-dzien-11-tylko-w-czterech-scianach